Kamera Sistemleri

Evinize veya iş yerinize bir güvenlik sistemi almadan önce, tüm cihazları yakından tanımak gerekir. İhtiyacı karşılamayan veya  beklentilerin  üzerinde performans gösteren güvenlik kameraları, yalnızca fazladan masrafa ve yapılan alışverişten mutsuzluk duyulmaya neden olur.  Bu yüzden her model ve markanın özelliklerini bilmeli ve birbirleri arasındaki farklara dikkat edilmelidir. Örneğin AHD kameralar ve IP kameralar birbirlerinden büyük oranda ayrılır ve iki kamera türü de bir sürü farklı özelliğe sahiptir.

AHD Kameralar

Analog HD Kamera anlamına gelen AHD kameraları geleneksel kameralardan ayıran en büyük özellikleri, koaksiyel kablo (klasik TV ve anten kabloları) üzerinden aktarılan video sinyallerini, HD kalite ile taşımasıdır. Modeline göre 1080p ve  720p çözünürlükte görüntü elde etme şansı bulunur. Sahip olunan analog güvenlik kamerası sisteminden AHD kamera sistemine geçiş yaparken farklı bir kablolama masrafına  gerek kalmaz. Aynı sistem üzerinden üstün kalitede videolar elde edilebilir.

AHD kamera kayıt sistemi;

DVR nedir?

 Bir DVR veya dijital video kaydedici, sadece bir analog güvenlik kamerası ile çalışan, video enkoderine benzer performansa sahip bir cihazdır. DVR, analog video sinyalini alır ve H.264 standardıyla sıkıştırır. Daha sonra bir HDD'ye veya sabit disk sürücüsüne kayıt yapar. Bir analog kamera ve DVR arasındaki bağlantı, koaksiyel kablo ile sağlanır.
Analog teknoloji, görüntü teknolojilerindeki gelişmelere uyum sağlayabilmek için, HD analog teknolojisi olarak önemli bir ivme kazandı. Yeni nesil analog teknolojileri olan HD-CVI ve HD-SDI kaydediciler yüksek çözünürlükte analog videolar kaydetme özelliğine sahip.

 AHD Kameralar'ın kullanım alanları;

 AHD kamera sistemleri,  her mekan da kullanılabilecek  şekilde tasarlanmıştır.  Ancak kamera seçimi yaparken mutlaka lux seviyesinin (mekanın ışık yoğunluğunun), çözünürlüğün ve ışığa olan ihtiyacın kullanılacak  alana uygun olup olmadığını kontrol edilmelidir. Karanlık veya loş bir mekan için seçilecek  AHD kameraların, görüntüleme çipleri ve kaliteleri gelişmiş seviyede olmalıdır.

IP Kameralar

IP güvenlik sistemleri,  ağ üzerinde çalışabilen lokal’den ve internetten erişim sağlanabilen kameralardan ve kayıt cihazlarından oluşur. Kablolu veya kablosuz şekilde kullanabilen  IP kameralar, ekstra aparat ve kart gerektirmez. IP kameralar tek başına çalışır ve  kaydettiklerini,  görüntülediklerini görmek için mobil cihazlar veya bilgisayar  yardımı yeterli olacaktır. İnternet bağlantısı bulunan her yerden kontrol edilebilen, bağlanıp canlı izlenebilen  IP kameralar,  kameralı güvenlik sistemlerinin en gelişmiş çözümüdür. IP kamera sistemine  uyumlu bir mobil uygulama ve bilgisayar programı, ihtiyaç  olan tek şey olarak kabul edilebilir.

IP kamera kayıt sistemi;

NVR ne işe yarar?

NVR, güvenlik kamera sistemlerinin IP versiyonları için geliştirilen kayıt seçeneğidir. Ev veya iş yerinde kameralarla sağlamak istenilen güvenliğin kaydını tutar. Herhangi bir tarihe dönmek istenildiğinde, belirtilen süre boyunca yapılan kayıtları izleme imkanı olur. Yani geçmişe dönük bir tarih aralığı seçilirse cihazdan bu eski kayıtlar izlenilebilir. Eğer sürekli olarak kontrol etmek gerekirse, bir alana sahip ve zamanın çoğunu bu alandan uzakta geçiriyorsak, IP kameralar ve NVR kayıt sistemi ihtiyaçları karşılar.

NVR Nasıl Kullanılır?

IP güvenlik kamera sistemleri ile çalışan NVR kayıt cihazları, günümüz teknolojisinin tüm bağlantı türleriyle uyumlu çalışır. Ağ üzerinde çalışan kameralar yine ağ üzerinden NVR’a bağlanır ve anlık görüntü iletimi sağlanır. Aynı zamanda bir ağ olduğu için kaydettiklerini görmek adına mutlaka yakınında olmaya gerek yok. Ağ’a uzaktan bağlanıp yetki durumuna bağlı olarak görüntüleri izlenebilir, kamera veya kayıtlar yönetilebilir. İzleme veya yönetim işlemlerini bir kayıt cihazına ihtiyaç duymadan da kullanabilir ama eğer geniş kapsamlı ve kaliteli kayıtlara ihtiyaç duyuyorsak IP sistemle birlikte bir NVR, müthiş uyum içinde çalışacaktır.

 IP Kameralar'ın kullanım alanları;

IP kameralar uzaktan görüntüleme, güvenlik, web uygulamaları gibi birçok alanda ihtiyaçları karşılamaktadır.  Ayrıca tamamen özgür bırakmaları da IP kameraları ön plana çıkarıyor. Mağazalar, evler, kampüsler gibi birçok farklı alanda kullanabileceği  gibi,  mobil cihazlarla da kontrol edebilir ve bağlantı kurulabilir. Projelerin tamamında her türlü analitik istek ve smart ihtiyaçlar IP Kameralar ile sağlanabilir.  Yazılımlar sayesinde , belirtilen alan içerisinde giriş çıkış yapan kişilerin sayımı yapılabilir ya da otoparklar içerisinde otomatik olarak araçları tanıyan, otopark kapısını açıp kapatan komplike çözümler sunulabilir.