Yangın Algılama Sistemleri

 

 KONVANSİYONEL SİSTEMLER:

Konvansiyonel sistemlerde bölge olarak panele tanımlanır Böylece yangın ihbarları bölge olarak gelir. Genellikle küçük işletmelerde ve evlerde kullanılan basit sistemlerdir.

ANALOG ADRESLİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ:

Gelişmiş sistemler olup teknolojiler sürekli ilerlemektedir. Sistem alarm durumunda panele tanıtılmış referans değerlerini kontrol ederek yangın alarmının gerçek olup olmadığına karar verir. Ayrıca dedektörler ısı ve duman değerlerini panele sürekli gönderir.

Yangın alarm sistemleri diğer adı ile yangın algılama sistemleri olarak da bilinmektedirler. Bir binanın yangından korunması için çok büyük öneme sahip sistemlerdir. Yangın alarm sistemleri bir yangına daha hızlı müdahale etmeyi sağlarlar yangını durdurmayı veya söndürmeyi gerçekleştiremezler. Yangında hızlı müdahele her zaman çok büyük öneme sahiptir. Bir yangına hızlı müdahale edilmesi yangının büyümesini, Can ve mal kaybının oluşmasını engeller. İşte yangın algılama sistemleri bu noktada devreye girmektedirler.

Günümüz yangın alarm sistemleri son derece gelişmiş bir yapıya sahiptirler. Bu sayede çok farklı yangın senaryoları oluşturulabilmekte ve yangının kontrol altına alınması kolaylaştırılabilmektedir. Yangın algılama sistemleri Türkiye de ve dünyada iki çeşittir. Birincisi konvansiyonel geleneksel yangın alarm sistemi, İkincisi analog adresli yangın alarm sistemidir. Ülkemizde her iki alarm sistemininde kullanım alanı mevcuttur.

Konvansiyonel yangın alarm sistemleri daha çok küçük projelerde ve yangın riski düşük olan mekanlar da tercih edilebilir. Adresli sisteme göre fiyatı hayli düşük olan bir yangın algılama sistemidir. Analog adresli sistem ise orta ve büyük çaplı yangın alarm sistemi projelerinde tercih edilen bir alarm sistemi konumundadır. Fiyatı konvansiyonel sisteme göre hayli yüksektir. Adresli sistemde hangi dedektör’den alarm geldiği yani yangının noktasal yeri tespit edilebilirken konvansiyonel sistemde bu mümkün olamamaktadır.

Yangın alarm sistemleri işletmeler için bir zorunluluktur, neden?

Herhangi bir iş için, müşterilerinin ve çalışanlarının güvenliğini sağlamak için uygun tedbirlerin alınması bir zorunluluktur. Sen orada değilsin ve önemli ölçüde sigorta oranlarını düşürebilir zaman işinizi en iyi alarm sistemi olması size huzur verebilir. Yangın en az beklediğiniz zaman işinizi saldırabilir sessiz bir katil. Yangın birçok işletme de kurtarmak mümkün olmamıştı ki onarılamaz hasara neden oldu. Kimse dolayı yangın alarm sistemleri ile tutumlu olmanın bir işletme sahibi, kendi eşyalarını ve hatta çalışanları kaybetmek istememektedir. Yangın alarm sistemleri ya elle aktive edilir veya tamamen otomatiktir. En iyi alarmları ikisinin kombinasyonu, bir tür vardır. Yangın alarmları şekil ve boyutlarda çeşitli gelebilir. Diğerleri sadece temel özelliklere sahip olacak. Bazı yangın alarm sistemleri çeşitli özellikler olacak. Daha gelişmiş özelliklerden bazıları acil servis sahneye gelmesi kadar yangın söndürmek için denemek için yağmurlama isteyecektir.